Новий спецпредставник Великої Британії з питань свободи віросповідання оголосив перелік із десяти країн, в яких Лондон прагне домогтися змін. Але у списку відсутні найбільш небезпечні країни для християн за версією Open Doors. Про це пише Слово про Слово з посиланням на Christian Today.
Приєднуйтесь до нашої групи "Оперативно" у Телеграм та Вайбер, щоб першими знати важливі та актуальні новини!
Британський уряд оголосив про нову ініціативу із захисту свободи релігії чи переконань (FoRB), спрямовану на десять країн світу. Про це повідомив щойно призначений спецпосланець Великої Британії з питань FoRB – депутат Девід Сміт, християнин, колишній працівник Tearfund та Bible Society.
На брифінгу в Лондоні він зазначив: «За даними організації Open Doors, 380 мільйонів християн у світі переслідують через їхню віру. Це відбувається на всіх континентах і включає соціальне відчуження, переслідування поліцією, затримання, тортури, знищення храмів та вбивства».
Свобода віросповідання – основа інших прав
Сміт наголосив, що свобода релігії чи переконань – це не ізольоване право, а основа для інших: «Якщо у вас немає свободи поклоніння – у вас немає свободи зібрань. Якщо немає свободи вірити – немає свободи совісті. Якщо не можна поділитися вірою – немає свободи слова».
Він заявив, що відтепер свобода віросповідання стане пріоритетом зовнішньої політики Великої Британії.
10 країн під прицілом – і питання до вибору
Уряд Великої Британії планує зосередити зусилля на таких країнах:
1. В’єтнам
2. Алжир
3. Індія
4. Нігерія
5. Пакистан
6. Китай
7. Сирія
8. Україна
9. Афганістан
10. Ірак
За словами Девіда Сміта, ці країни були обрані, оскільки «потреба там найбільша», є «партнерства» і «можливості для впливу».
Проте цей список викликав запитання. Лише три з десяти входять до першої десятки рейтингу World Watch List 2025 організації Open Doors, що відображає найгірші країни для християн: Нігерія, Пакистан та Афганістан.
Натомість жодна з перших шести країн списку Open Doors – Північна Корея, Ємен, Судан, Сомалі, Лівія та Еритрея – не потрапила до британського списку.
Сміт визнав це, але пояснив: «Це перший крок. Ми не відмовляємося від уваги до Еритреї чи Ємену. Я особисто буду порушувати ці питання як публічно, так і в приватних дипломатичних контактах».
Незрозумілим залишається і включення України до цього списку
У контексті війни виникає логічне питання: чи йдеться про бажання Великої Британії впливати на ситуацію на окупованих Росією територіях, де відомо про системні переслідування протестантів, євангельських віруючих, священників УГКЦ і ПЦУ, або ж британський уряд вбачає проблеми з дотриманням свободи віросповідання на підконтрольній Україні території?
Ще дивнішим виглядає той факт, що у списку відсутня Росія – держава, яка системно і послідовно переслідує християн не лише в окупованому Криму, Донбасі чи на Півдні України, а й на своїй території, особливо євангельських протестантів, харизматичних церков, баптистів і свідків Єгови. Ці переслідування задокументовані не лише правозахисниками, а й у доповідях таких міжнародних організацій, як USCIRF та Forum 18. Ігнорування цього факту підриває довіру до заявлених цілей ініціативи.
Що Британія планує робити?
Серед інструментів впливу – дипломатичні зусилля через ООН, двосторонні відносини, коаліції, робота з громадськими організаціями. Уряд також планує інтегрувати тематику свободи віросповідання у звичайну роботу МЗС.
Інститут посланця з питань FoRB був створений після резонансної доповіді єпископа Труро Філіпа Маунстефена у 2019 році. Тоді було виявлено глибоку необізнаність співробітників МЗС про масштаб переслідувань християн.
Британія робить серйозний крок у напрямку глобального захисту вірян. Але щоб справді підтримати переслідувану Церкву, політики мають чути голос тих, кого не хочуть чути великі уряди – з Північної Кореї, Ємену, Лівії, Судану. Бо саме там за віру сьогодні платять найвищу ціну.
Джерело: Слово про Слово
Перегляньте цікаві новини:
Найбільша карта церков України
Більше рубрик та новин тут